Fiskus tak łatwo nie pozbawi gmin prawa do odliczenia
Nawet brak jednoznacznej i wyraźnej deklaracji zamiaru wykorzystania dobra do użytku gospodarczego przy jego zakupie nie wyklucza, że taki zamiar może przejawiać się w sposób dorozumiany.
Gmina jest czynnym podatnikiem VAT. W listopadzie 2008 r. protokołem odbioru zakończyła inwestycję budowy sieci wodociągowej, która została przekazana do bezpłatnego użytkowania zakładowi budżetowemu gminy. Po wybudowaniu infrastruktura początkowo nie służyła do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT. W związku z tym dotychczas gmina nie odliczyła podatku z faktur dokumentujących poniesione wydatki. Samorządowcy rozważają podpisanie z zakładem budżetowym umowy dzierżawy infrastruktury. Zakład, jako czynny podatnik VAT, świadczyłby nadal za pomocą infrastruktury usługi dla ludności, na podstawie zawartych umów, w tym usługi dostawy wody, we własnym imieniu i na własny rachunek. Nie byłby jednak dysponentem infrastruktury na podstawie nieodpłatnego przekazania. Gmina przyznała, że odpłatność za dzierżawę byłaby skalkulowana na poziomie kilkuset złotych rocznie, ze względu na szczególne więzi ekonomiczne.
Gmina zapytała, czy jako inwestor będzie miała prawo do korekty podatku naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia infrastruktury wskutek rozpoczęcia wykorzystywania jej do świadczenia usług opodatkowanych VAT.
Po perturbacjach proceduralnych, fiskus – zajmując się merytorycznym problemem – odmówił gminie prawa do odliczenia. Zauważył, że skoro w świetle orzecznictwa jedynym podatnikiem VAT jest gmina, to nie nastąpiła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta